Lampa błyskowa + światło zastane


Na tej stronie chcę udowodnić pewną rzecz wszystkim tym, którzy gardzą fleszem i preferują wyłącznie światło zastane - nawet jeśli lampa błyskowa by pomogła.

Z odrobiną pomyślunku i zrozumienia podstawowych technik, użycie flesza nie musi wyglądać nienaturalnie, ani zepsuć światła zastanego.

Dokonując pomiaru dla światła zastanego, tzn. upewniając się, że naświetlenie światła zastanego jest poprawne, mogłem użyć flesza, aby rozjaśnić zacienione obszary i zrobić lepsze zdjęcie niż bez lampy błyskowej.

Spójrz na poniższe zdjęcie:

Zdjęcia ślubne

Fotograf ślubny, który wesele profesjonalnie wykonana kadry i zdjęcia ślubne na terenie Kraków, może liczyć albo i nie na klientów swoich usług, jakimi są fotografia ślubna i okolicznościowa. W ten sposób kadry zatrzymane ujęcie podczas ślubu, wesela, komunii, pleneru, chrztu lub imprezy firmowej będą w pamięci fotografii zadowolonych klientów ślubnych, którzy znajomym swoim polecą zdjęcia ślubne. A na koniec jeszcze coś o fotografiach okolicznościowych.
Odbiłem światło lampy błyskowej od ściany kościoła. Kościół był duży, a sufit wysoko... lecz pionowy kadr umożliwił mi odbicie flesza prosto od ściany po lewej.

Rozproszyło to wystarczająco dużo światła na parę młodą, żeby poprawić zdjęcie i skrócić czas obróbki posesyjnej.

(Rozpoczęcie od zdjęcia, które jest bliskie ideałowi pod względem ekspozycji i balansu bieli naprawdę przyspiesza pracę).

Dokładne parametry:
Canon 1Dmk2N
Canon 70-200mm f2.8 IS
1/125 s @ f2.8 @ ISO 1000
tryb manualny, pomiar matrycowy
flesz w trybie TTL: 0 EV

Świadomie NIE użyłem dyfuzora, gdyż nie chciałem, aby światło lampy błyskowej "wyciekło" na wprost podczas robienia tej serii zdjęć. NIE przechyliłem też palnika o 45 stopni, ponieważ nie byłby to właściwy kąt odbicia światła.Gdy rodzice szli wzdłuż przejścia, miałem czas, aby zrobić zdjęcie referencyjne bez flesza. (Zrobiłem to wyłącznie dla celów tej prezentacji).

A więc poniżej są dwa zdjęcia zrobione jedno po drugim. Jedno z lampą błyskową i drugie wyłącznie ze światłem zastanym. Zdjęcie z fleszem ma lekko poprawiony balans bieli, drugie jest prosto z aparatu. Parametry naświetlania pozostały takie same i nie tykałem też ekspozycji podczas wywoływania RAWa.

Zauważ, że zdjęcie z fleszem nie ma ŻADNYCH cieni od lampy błyskowej. Wygląda naturalnie i o niebo lepiej niż zdjęcie wyłącznie ze światłem zastanym. Używając flesza JA kontrolowałem światło i nie wzruszałem potem ramionami narzekając, że światło zastane nie było idealne.

Fotograf ślubny

Fotografia ślubna Kraków nie jest łatwa, podobnie jak każda dziedzina fotografii. Toteż fotograf ślubny nadaje zdjęciom wygląd kadrów, ujęć i fotografii musi odcisnąć na zdjęciu swoje piętno. Wówczas każde ujęcie, które wykona fotograf ślubny zapychacz słowny powinno nieść ze sobą jakieś przesłanie, najlepiej z dziedziny ślubnej. Co chce pokazać na fotografii powinien zastanowić się i w kadrze ulotną chwilę zatrzymać. Tu cos o weselu i pannie młodej w ten sposób zdjęcia ślubne, (nie mylić z fotografią ślubną) które wykona profesjonalny fotograf ślubny. I w ten sposób będą cieszyć oko zdjęć młodej pary przez długie lata.
    

Aby poprawić naświetlenie zdjęcia z wykorzystaniem wyłącznie światła zastanego, mógłbym ustawić wolniejszy czas otwarcia migawki i ryzykować rozmazaniem zdjęcia wywołanym przemieszczeniem postaci lub poruszeniem aparatu. Mógłbym też podbić ISO, żeby uzyskać krótszy czas naświetlania, ale wtedy musiałbym zmagać się ze zwiększonym szumem. Ponadto światło zastane nie jest równomierne. Z lampą błyskową miałem o wiele większą kontrolę nad ostatecznym wyglądem zdjęcia.

Mając na względzie powyższe, puryści świetlni nie odważą się powiedzieć, że zdjęcie z fleszem nie wygląda lepiej od zdjęcia bez flesza.

Jak lepiej łączyć światło zastane z fleszem...